Антиномічне сприйняття надприродного права

2024;
: cc. 238 - 242

Цитування за ДСТУ: Сливка С. (2024) Антиномічне сприйняття надприродного права. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: "Юридичні науки". Том. 11, № 4 (44), С. 238-242. DOI: https://doi.org/10.23939/law2024.44.238

Citation APA: Slyvka S. (2024) Antinomical Perception of Supernatural Law. Bulletin of Lviv Polytechnic National University. Series: “Legal Sciences”. Vol. 11, № 4 (44), С. 238-242. DOI: https://doi.org/10.23939/law2024.44.238

1
Національний університет «Львівська політехніка», Навчально-науковий інститут права, психології та інноваційної освіти

Відомо, що надприродне визначально впливає на людину та при­роду. Надприрод­не – це антонім природного; явища, протиставлені дійсному чут­тєвому світу; те, що виходить за межі реального і не може бути пояснене природно; все, що не підходить під відомі закони природи, де духовна сила викликає природні, чуттєві явища. Істотною ознакою надприродного є те, що воно є корелянтом природних сутностей як вище й непідлегле матеріальному світу. Певні відповідники над­природного фігурують у міфоло­гії. Зауважимо, що поняття “надприродне” є си­но­ні­мом до “трансцендентного”, а транс­цендентне дещо відрізняється від трансценденталь­но­го. У транс­цендентному вже закладена ідея правопорядку чи системи правих, а у трансцен­дентальному – лише розгля­дають, обґрунтовують філософські (метафізичні) ідеї такої ідеї правопорядку. Якщо у першому випадку ми маємо справу зі статикою, то у другому – з динамікою, процесом реалізації. В деяких випадках надприродне можна розуміти як непізнане природне. Це залежить від кожної людини зокрема, від її віри, переконань.

Вважаємо за потрібне розглянути поняття позаприродного і зіставити його з надприродним. Надприродне і позаприродне – це два поняття, які можуть вживатися в різних контекстах і мати різне значення. Зокрема:

1) надприродне вказує на явища, які виходять за рамки природних законів та наукових пояснень. Воно не може означати дивовижні, надзвичайні події або явища, які не пояснюються науково, такі як чари, природжені здібності, які видаються надзви­чайними, тощо;

2) позаприродне може означати те саме, що і надприродне, але також вказувати на щось, що перебуває поза межами природи або звичайних явищ. Це поняття може містити не тільки надприродні, але й надзвичайні події, феномени, що ви­даються диво­вижними, а також те, що лежить за межами звичайних законів природи.

Загалом різниця між цими термінами може бути дещо розмитою і вони можуть вживатися із загальною метою вказати на щось несподіване або надзвичайне. Перехід із позаприродного у надприродне не доведений наукою.

1. Кислашко О. П., Сіданіч У. Л. Християнські чесноти особистості: навч. посіб. Київ: Духовна вісь, 2017. 448 с.

2. Канонічне право: навч. посіб. / укл. свящ. М. Лагодич. Чернівці: Вид-во Чернівецького нац. ун-ту, 2010. 400  с.

3. Рабінович П. М. Основи загальної теорії права та держави. Київ: Атіка, 2001. 176 с.

4. Сливка С. С. Філософія права: том 4. Канонічне право: підручник. Київ: Видавництво “Людмила”, 2021. 347 c.

5. Сливка С. С. Філософія права: визначники у термінах та сентенціях: навч. посіб. / С. С. Сливка, А. С. Романова, І. М. Коваль. Львів: Растр-7, 2020. 212 c.