Потенціал гармонізації національного трудового законодавства до європейських стандартів

Ulyana BECK "Potential for harmonization of national labor legislation to European standards".

Автори:
кандидат юридичних наук, асистент кафедри цивільного права та процесу Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка»

У статті розкрито потенціал гармонізації національного трудового законодавства до європейських стандартів у контексті євроінтеграції України. У контексті євроінтеграції України конститутивні засади реалізації права на працю повинні формуватися на домінантах: забезпечення максимальності законодавчо визначених трудових прав й гарантій, оптимальності можливостей їх реалізації та ефективного запобігання порушенням трудових прав працівників.

Визначено, що до таких конститутивних засад передусім належить гармонійне збалансування виробничої та захисної функцій трудового права, що сприятиме забезпеченню інтересів роботодавців та найманих працівників; засадою реформування національного трудового законодавства повинне бути дотримання усталених соціальних стандартів у сфері праці та чітке виконання Конституції, яка не допускає звуження змісту та обсягу існуючих прав й свобод при прийнятті нових законів; реформування повинно проходити еволюційним шляхом, і кардинальним змінам повинні піддатися лишень положення національного законодавства, які не відповідають правам та інтересам працівників та роботодавців, і сучасним запитам ринкової економіки; у процесі напрацювання нового Трудового кодексу України обов’язково повинна використовуватися практика Міжнародної організації праці й положення законодавства ЄС та країн із перехідною економікою, щоб забезпечити оптимальну гармонізацію національного трудового законодавства із міжнародними та європейськими правовими стандартами у цій сфері; доцільно змістити фокус правового забезпечення трудових відносин суто із законодавчого рівня до рівня договірного регулювання, насамперед колективно-договірного, із допустимим застосуванням механізмів соціального партнерства із залученням роботодавців і профспілок; базисом реформування національного трудового законодавства є елімінація усіх проявів дискримінації працівників за ознаками раси, статті, політичних чи релігійних переконань та інших обставин, що передбачені Конституцією України, зі збереженням підвищених умов захисту праці жінок й молоді та конкретною забороною дитячої та примусової (обов’язкової) праці.

Висновується, що право на працю – це одне із фундаментальних прав людини, яка забезпечує їй гідне життя та можливість росту у професіональному та духовному вимірі. А саме євроінтеграційні процеси дозволяють піднести реалізацію цього права на абсолютно новий рівень відповідно міжнародних та європейських правових стандартів.

1. Butynska R. Ya. (2020) Aktualni pytannia harmonizatsii trudovoho zakonodavstva v umovakh yevrointehratsii [Actual issues of harmonization of labor legislation in the conditions of European integration]. Chasopys Kyivskoho universytetu prava. No 3. P. 146–150. [in Ukrainian].

2. Harasymiv T. (2022) Harmonizatsiia yak ratsionalnyi modus pryvedennia natsionalnoho zakonodavstva do mizhnarodno-pravovykh standartiv [Harmonization as a rational mode of bringing national legislation to international legal standards]. Visnyk Natsionalnoho universytetu «Lvivska politekhnika». Seriia: Yurydychni nauky. No 4 (36). P. 38–45. [in Ukrainian].

3. Kozlovets M. A. (2008) Yevropeiska intehratsiia i natsionalna identychnist: ukrainskyi kontekst [European integration and national identity: the Ukrainian context]. Humanitarnyi visnyk Zaporizkoi derzhavnoi inzhenernoi akademii. Vol. 35. P. 148–160. [in Ukrainian].

4. Mostytska T. I. (2015) Pytannia adaptatsii zakonodavstva z okhorony pratsi u protsesi yevrointehratsii [The issue of adaptation of legislation on labor protection in the process of European integration]. Adaptatsiia do prava YeS rehuliuvannia ekonomiky Ukrainy v suchasnykh umovakh: zbirnyk naukovykh prats (za materialamy «Kruhloho stolu», m. Kharkiv, 26 travnia 2015 r.). P. 112–118. [in Ukrainian].

5. Kuzmenko H. V. (2017) Yevropeiske sotsialne pravo v konteksti ukrainskoho reformuvannia [European social law in the context of Ukrainian reforms]. Problemy kodyfikatsii trudovoho zakonodavstva Ukrainy: tezy dopovidei uchasnykiv Vseukrainskoi naukovo-praktychnoi konferentsii (m. Kyiv, 26 kvitnia 2017 r.). Za red. prof. M. I. Inshyna, vidpov. red. k.iu.n. I. S. Sakharuk. Kyiv: Print-Servis Publ. P. 244–246. [in Ukrainian].

6. Melnyk K. V. (2011) Do pytannia adaptatsii trudovoho zakonodavstva do mizhnarodnykh norm [To the issue of adaptation of labor legislation to international norms]. Forum prava. 2011. No 1. P. 645–651. [in Ukrainian].

7. Hutsu S. F. (2013) Aktualni pytannia reformuvannia trudovoho zakonodavstva Ukrainy [Current issues of reforming the labor legislation of Ukraine]. Humanitarnyi chasopys. № 3. S. 108–112. [in Ukrainian].

8. Consolidated version of the treaty on the functioning of the European union. URL: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:12012E/TXT:... (Accessed: 08.02.2024). [in English].

9. Christina Hießl. Basics on European Social Law. URL: http://www.beckshop.de/fachbuch/leseprobe/9783707320749_Excerpt_004.pdf (Accessed: 08.02.2024). [in English].