ФОРМА І ЗАДАЧІ ФОРМОТВОРЕННЯ В АРХІТЕКТУРІЙ КОМПОЗИЦІЇ

Національний університет «Львівська політехніка» кафедра Архітектури та реставрації
Lviv Polytechnic National University

У даній роботі вивчено поняття архітектурної форми, як межі зовнішніх і внутрішніх характеристик форми, її ролі в структурі композиційного образу і розкриття певних аспектів формотворення, характерних для різних видів матеріалів, їх сортаменту і типізації.

Під час написання статті було використано загальнонаукові та спеціальні методи наукового дослідження, вивчено стан дослідженості поняття архітектурної форми, визначено, що будівельні матеріали є тією матеріальною основою, яка дозволяє архітектурній формі, запропонованій архітектором і дизайнером, бути реалізованою як об’єкт архітектури. Основна частина об’єктів, які нині будуються, – це житлові та громадські будівлі, переважно каркасні, монолітно-каркасні, монолітні чи панельні, різної поверховості та рівня комфортності. Така різноманітність призводить до значної різнобарвності об’єктів, які споруджуються, вимагає вивчення і використання композиційних і конструктивних способів і засобів у архітектурному проектуванні.

Практичне цінність роботи полягає в тому, що результати даного дослідження можуть бути використані архітекторами під час ескізування та концептуального проектування об’єктів архітектури. Адже, кожен архітектор повинен вміти орієнтуватися в теоретичних положеннях архітектурної композиції, володіти інструментарієм побудови архітектурних форм, визначити шляхи створення власного арсеналу творчих засобів в різних проектних ситуаціях, підбирати матеріали конкретного призначення відповідно до планувальної структури і тектоніки архітектурної форми; виконувати техніко-економічне обґрунтування варіантів архітектурних і містобудівних проектних рішень.

Abyzov, V. A. (2014). Modern building materials in the landscape design of the urban environment. Design Theory and Practice, (6), 3-11.

Vasylyshyn V.Ya. (2020). Building materials are an important component of design in modern construction // Scientific notes of TNU named after V.I. Vernadskyi. Series: technical sciences, Volume 31 (70) No. 4 - p. 245-249

Dvorkin L.Y., Lushnikova N.V. (2007). Architectural materials science. – Rivne: NUVHP. - 360 p.

Karpov V.V., (2020). Anthropological understanding of the architectural form of modernity // Architecture and ecology: Materials of the 11th International Scientific and Practical Conference (Kyiv, November 16-18, 2020). K.: NAU, - p. 5-8.

Kryzhanivska N.Ya., (2009). Basics of landscape design: textbook / Kyiv: "Lira-K". - 217 p.

Rusevich T.V., (2016). Ecology of architectural form // Architectural Bulletin KNUBA, Vol. 8 - 9. - p. 162 - 168.

Farrelly L., (2008). BasicsArchitecture: RepresentationalTechniques / L. Farrelly. – Lausanne : AvaPublishers,– 184 р.

Francis D. K. (2020). ARCHITECTURE Form, Space, & Order – 465 p.

Neufert Р. (2000). Podrencznikproektowania architektoniczno-budow budowlanego / Р. Neufert. – Warszawa : «Arkady», – 552 р.

Weston R. (2003). Material, form and architecture. Yale University Press. – 284 р.