«GRÜNDRISSE EINER ÖEKONOMETRIE» – економетрична бухгалтерська теорія, розроблена в Галичині на рубежі ІХ–ХХ ст.

2022;
: cc. 266 - 282
Національний університет «Львівська політехніка»

Матеріали цієї статті є продовженням оприлюднених результатів у публікації в попередньому номері, де наведено узагальнене порівняння засадних принципів побудови бухгалтерської і «традиційної» економетричних концепцій. У цьому дослідженні проведено аналіз сформульованих методологічних засад досліджуваної бухгалтерської (балансової) теорії з оцінкою пропонованих в ній методик відображення в бухгалтерській системі та балансовому узагальненні основних об’єктів і економічних процесів підприємства. На основі традиційних підходів до проведення науково-критичного аналізу у предметній сфері знань оцінено концептуальні засади досліджуваної розробки та сформульовано авторський погляд на її недоліки й деякі сильні позиції. Окремі важливі складові досліджуваної теоретичної розробки зіставно розглянуті в контексті існуючих сучасних проблем у бухгалтерській і звітній системах, можливостей їхньої придатності для сучасної теорії і практики. Сформульовано пропозиції про рішення у досліджуваній розробці, які можуть бути використані для сучасного розвитку бухгалтерської науки.

1. Ciompa P. Gründrisse einer öekonometrie und die auf der nationalökonomie aufgebaute natürliche theorie der buchhaltung / P.Ciompa. Verlag des Handelsschulvereines in Lemberg: Druck von Artur Goldman in Lemberg, 1910. 202 р.
  2. Ciompa P. Zarys econometryi i teorya buchalteryi / P.Ciompa. Lwow: Wydawnictwa Towarzystwa Skoly Handlowej we Lwowie; z Drukarni „Slowa Polskiego” we Lwowie, 1909.
  3. Камінська Т.  Г.  Активізація  кругообороту  капіталу:  обліково-контрольний  аспект  :  моногр.  / Т. Г. Камінська, Н. Г. Царук, О. В. Ільчак, Н. І. Гарапко, З. Ю. Мельник. Ніжин: Видавець ПП Лисенко М. М., 2015. 416 с.
  4. Interconnected standard setting for corporate reporting. Accoutancy Europe’s thought-leadership series. Brussels: Accountacy Europe, 2019. 28 p.
  5. Кучер С. В. Історія розвитку гудвілу як облікової  категорії та основні підходи до його визначення /С. В. Кучер, Д. М. Захаров // Економіка і суспільство. 2017. Вип. 9. С.1162–1166.
  6. Гайдук  І.  С.  Теоретичні  аспекти  формування  резервів  в  системі  бухгалтерського  обліку  /І. С. Гайдук // Економічний вісник університету. 2016. Випуск № 31/1. С. 130–136.
  7. Берднікова Т. М. Еволюція розвитку обліку і аналізу фінансових результатів / Т. М. Берднікова // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету. Економічні науки. 2011. 20, ч. 1. С. 283–290.
  8. Янчева Л. М. Обліково-інформаційна система управління прибутком торговельних підприємств : моногр. / Л. М. Янчева, І. Б. Чернікова, С. О. Кузнецова. Харків: Харківський державний університет харчування та торгівлі. Харків, 2012. 219 с.
  9. Щирська  О.  В.  Економічна  сутність  поняття  амортизація”  та  знос:  історичний  аспект  /О. В. Щирська // Міжнародний збірник наукових праць. 2013. Вип. 2 (20). – С. 478-485.
  10. Малюга   Н.   М.   Прибуток   як   економічна   категорія   та   обєкт   бухгалтерського   обліку   /Н. М. Малюга // Вісник ЖДТУ. Серія: Економічні науки. 2004. № 2 (28). С. 119–130.
  11. Крутова А. Обліково-аналітичне забезпечення управління резервами як джерелами покриття ризиків / А. Крутова, Т. Тарасова // Економічний простір. 2016. № 115. С. 212–224.
  12. Козлова  О.  М.  Резерви,  забезпечення,  регулятиви:  сутність  та  проблеми  термінології  /О. М. Козлова // Вісник ЖДТУ. 2004, № 1 (27). С. 81–89.
  13. Виговська Н. Г. Бухгалтерський облік: історичний аспект. Результати дисертаційних досліджень житомирської наукової бухгалтерської школи : моногр. / Н. Г. Виговська. Житомир: ЖДТУ, 2006. 620 с.
  14. Mathews M. R. Accounting Theory and Development / M. R. Mathews, M. H. Perera. Thomas Nelson Australia ; 3rd edition , 1996. 416 p.