Українські Карпати

ПРИНЦИПИ ПРОГРАМНО-ІНФОРМАЦІЙНОГО МОДЕЛЮВАННЯ ГІДРОЛОГІЧНИХ РІЧКОВИХ БАСЕЙНІВ УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТ

У статті розглядаються інформаційні та програмні засоби, що використовуються для моделювання гідрологічних басейнів в Українських Карпатах, регіоні, який вирізняється складним рельєфом та різноманітними екосистемами. Дослідження зосереджено на різноманітному програмному забезпеченні гідрологічного моделювання, включаючи додатки HEC-HMS, SWAT та GIS, які полегшують аналіз гідрологічних процесів та оцінку динаміки річкового стоку.

Седиментаційні індикатори сучасних морфодинамічних процесів на скелях масиву «Камінь» (с. Урич, Східні Бескиди, Українські Карпати)

Досліджено типи сучасних морфодинамічних процесів на скельному масиві “Камінь” у селі Урич (Східні Бескиди, Українські Карпати), який є пам’яткою природи та історико-культурним заповідником. Виявлено взаємозв’язки між сучасними проявами процесів та седиментологічними фаціями палеогенових порід ямненської світи. Вони формувалися у геодинамічних умовах Зовнішньокарпатського глибоководного океанічного палеобасейну і зазнали деформування на етапах акреції та орогенії в процесі становлення Карпатської складчасто-покривної споруди.

Геодинамічні процеси на території гірського масиву Свидовця Українських Карпат (в зоні планованого створення туристично-рекреаційного комплексу)

Мета досліджень – комплексний  аналіз різних геодинамічних природних процесів на території гірського масиву Свидовця Українських Карпат - зоні планованого створення туристично-рекреаційного комплексу для розробки програми подальшого детального їх вивчення на ділянці планованої діяльності (ПД). Методика включає комплексний аналіз  прояву та перебігу небезпечних геодинамічних процесів  за джерельною інформацією та окремими дослідженнями авторів. Свидовецький масив розташований у межах Центральної синклінальної зони Карпат, складеної флішем крейди еоцену та олігоцену.

Земна кора східного сегменту Українських Карпат в зоні регіонального профілю РП-5: будова, геодинаміка, нафтогазоносність

Метою роботи є широко представити для наукової спільноти і детально проаналізувати будову та нафтогазоносність літосфери Буковини (східної частини Карпатського регіону України) за унікальними даними по регіональному профілю МВХ-СГТ РП-5 та по сусідніх регіональних профілях з залученням інших геолого-геофізичних даних.

Густинна модель земної кори Українських Карпат по профілю PANCAKE

Метою роботи є аналіз та геолого-тектонічна інтерпретація аномального гравітаційного поля Українських Карпат та прилеглих територій, побудова густинної моделі земної кори та верхньої мантії по міжнародному сейсмічному профілю PANCAKE. Потреба побудови густинної моделі вздовж профілю PANCAKE зумовлена значним інтересом широких кіл геологів та геофізиків до результатів сейсмічних досліджень по цьому профілю, а також у зв’язку з певними розбіжностями у сейсмологічних моделях різних авторів.

Геологічні умови розвитку та ландшафтна диференціація сучасних геолого-геоморфологічних процесів у високогір’ї Чорногірського масиву (Українські Карпати)

Мета цього дослідження – проаналізувати фактори розвитку, особливості поширення та ландшафтну диференціацію геолого-геоморфологічних процесів у субальпійському й альпійському високогір’ї Чорногори, а також визначити вплив геологічної будови та морфометричних особливостей на інтенсивність їхнього розвитку. Методичною основою дослідження є комбінація методів польових досліджень та геоінформаційного аналізу засобами ГІС, що дало змогу визначити у високогір’ї Чорногори основні осередки розвитку обвалів, осипів, зсувів та лінійної ерозії.

Геологічні умови формування чорносланцевої формації еоцену Сілезького покриву (Українські Карпати)

Мета. Деталізувати геологічну будову та стратиграфію еоценової чорносланцевої формації Сілезького покриву, відтворити глибини та процеси її накопичення та реконструювати палеогеографію і геодинаміку еоценового Сілезького седиментаційного суббасейну. Методика. Геологічне картування, вивчення літостратиграфії та седиментологічних рис порід (елементів Боума тощо) в природніх розрізах відкладів, палеобатиметричний аналіз форамініферових асоціацій. Результати.

Зона зчленування Східноєвропейської та Західноєвропейської платформ на території Західної України

Розглянуто історичні аспекти вивчення зони зчленування двох геологічних мегаструктур -Східноєвропейської платформи та Середньоєвропейської геологічної споруди. З погляду сучасних міжнародних досліджень регіону проаналізовано структурні особливості зони та визначено її місце розташування на території Західної України.

Відображення тектонічної будови західного регіону України у гравімагнітних полях

Мета. Метою роботи є простеження крупних структурно-тектонічних елементів у межах Західного регіону України за характерними ознаками їх прояву у аномаліях потенціальних полів та побудова схем тектоніки регіону за гравімагнітометричними матеріалами. Методика. Методика досліджень ґрунтується на якісній інтерпретації спостережених гравітаційних і магнітних полів.

Поля напружень у флішовій товщі скиб Орівської, Сколівської та Парашки (за дослідженнями у басейні ріки Сукіль)

У роботі вперше наведені результати досліджень тріщин та дзеркал ковзання із відслонень уздовж долини ріки Сукіль. У 37 точках у флішових відкладах скиб Орівської, Сколівської та Парашки виконано близько 1100 замірів тріщин та 90 замірів дзеркал ковзання у різних стратиграфічних відкладах – від верхньокрейдових до олігоценових. За допомогою комплексного структурно-парагенетичного та кінема­тичного аналізу цих мезоструктур, з використанням сучасного комп’ютерного забезпечення (StereoNett, Win-Tensor та ін.) була проведена реконструкція основних параметрів.