національна безпека

Кримінальна відповідальність за злочини проти основ національної безпеки: вітчизняний та зарубіжний досвід

The article deals with the issue of criminal liability for crimes against the foundations of
national security on the example of domestic and foreign experience of certain countries.
The author specifically analyzes the legislative regulation of criminal liability for crimes
against national security in the Republic of Lithuania, the Republic of Latvia, the Republic of
Estonia, Georgia, the Republic of Armenia, the Republic of Poland, Switzerland, the Federal
Republic of Germany, and the French Republic.

Енергетична безпека України: екологічні та військові загрози

This paper discusses the role of energy security in national security. It is posited that the latter
should be positioned much more broadly than economic security, because currently in the Russian-
Ukrainian war, the aggressor state has chosen the energy infrastructure as the purpose of conducting an
armed struggle, which violates the norms of international humanitarian law regarding harm to the
civilian population. With the beginning of the full-scale invasion of the aggressor country into Ukraine,

Правові механізми забезпечення інформаційної безпеки в Україні

У статті розглядаються правові механізми забезпечення інформаційної безпеки. Доведено, що сьогодні як ніколи, коли в Україні йде війна, питання забезпечення інформаційної безпеки набуває особливої актуальності та значущості, оскільки інформаційний простір стає «полем бою» нарівні з воєнним фронтом. Ворожі сили активно використовують інформаційні та психологічні операції для дестабілізації ситуації всередині нашої країни, створення паніки, розповсюдження фейків та підриву довіри до державних інституцій.

Державна зрада і диверсія: кримінальна відповідальність в умовах воєнного стану

У статті проведено аналіз змін до Кримінального кодексу України, внесених під час воєнного стану, у зв’язку зі збройною агресією росії проти України. Обґрунтувано потреби та причини змін до кримінального законодавства, які передбачають жорсткіші покарання порівняно з мирним часом: зміна суспільної небезпеки злочинів, необхідність посилення превенції, забезпечення справедливості.

Правові аспекти забезпечення кібербезпеки в Україні: сучасні виклики та роль національного законодавства

Анотація. У статті наголошено на особливостях сучасного стану кібербезпеки України та підкреслено важливість застосування ефективного законодавства, ціллю якого є захист кіберструктури. А також охарактеризовано вплив новітніх міжнародних інструментів та механізмів для  боротьби із кіберзагрозами у контексті вітчизняного правового забезпечення.

Особливості національної безпеки України в період воєнного стану: цілі, виклики та стратегія

Анотація. Наведена наукова стаття присвячена удосконаленню державного управління в сфері національної безпеки України, відповідним цілям, викликам в період воєнного стану в Україні. Систематично проаналізовано суть поняття «національна безпека», його складові та впливові фактори, а також поняття «система забезпечення національної безпеки».

Стратегія протидії незаконним збройним формуванням: зміст, складові, еволюція

Розглянуто питання визначення необхідності розробки стратегії протидії незаконним збройним формуванням (НЗФ), визначено зміст та складові елементи стратегії, простежено, як розвиток окремих елементів змінює підходи до стратегії. Акцентовано на складності формулювання стратегії у сфері національної безпеки унаслідок невизначеності в українському законодавстві поняття стратегічних правових актів, їх ієрархії та змісту.

Ефективність заборони діяльності проросійських політичних партій: досвід та реалії

У статті досліджується правове регулювання заборони діяльності політичних партій в Україні та зарубіжних країнах. Ключовим у питанні заборони діяльності політичних партій є питання механізму цієї заборони та його ефективності для захисту фундаментальних прав людини, національної безпеки України та захисту демократичного конституційного ладу. Оскільки інформаційна безпека є важливою лінією фронту, Україна у цій сфері захищає свою незалежність і демократію.

Проблеми притягнення до кримінальної відповідальності за державну зраду в умовах війни в Україні

Повномасштабне вторгнення рф створило нові проблеми, пов’язані з державною зрадою. Питання державної зради є актуальним в умовах сьогодення, адже воно завжди залишається важливим для забезпечення національної безпеки, суверенності та недоторканності держави. Державна зрада є серйозною злочинною діяльністю, що може мати колосальні наслідки для майбутнього держави.

Феномен екологічної безпеки як об’єкт аксіологічно-правової рефлексії

У статті обґрунтовано аксіологічно-правові засади екологічної безпеки у сучасному світі, з’ясовано роль ціннісної системи суспільства в соціокультурному механізмі реалізації екологічної безпеки.