КРИМІНАЛІСТИЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА СЕКСУАЛЬНОГО НАСИЛЬСТВА ВЧИНЕНОГО ГРУПОЮ ОСІБ ЩОДО НЕПОВНОЛІТНЬОГО

Humin O., Petryk V. "Criminal characteristics of sexual violence committed by a group of persons against a minor"

доктор юридичних наук, професор завідувач кафедри кримінального права і процесу Навчально-наукового інституту права та психології Національного університету “Львівська політехніка”
кафедра архітектури та реставрації НУЛП

Процес успішного розслідування кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості залежить безпосередньо від того, наскільки правильно та чітко була встановлена криміналістична характеристика кримінального правопорушення. У тих випадках, коли кримінальне правопорушення вчинене групою осіб, а ще й щодо неповнолітньої особи, при розслідуванні у слідчих виникає багато труднощів. Тому важливо надати правильну характеристику цьому кримінальному правопорушенню, та надати відповіді на деякі запитання.

Стаття присвячена криміналістичній характеристиці сексуального насильства вчиненого групою осіб щодо неповнолітньої особи, про що передбачено у ст. 153 КК України. Важливість дослідження даного питання полягає у тому, що для того щоб дане кримінальне правопорушення було успішно розкрите, та усі винні були покараними, необхідно надати правильну характеристику цьому кримінальному правопорушенню. Особлива увага приділяється таким питанням, як предмет посягання, способи вчинення кримінального правопорушення, характерним слідам, які залишаються внаслідок вчинення цього кримінального правопорушення, особі кримінального правопорушення, особі потерпілого чи потерпілої, місцю та часу вчиненню кримінального правопорушення, а також обстановці вчинення.

В даній статті було розкрито питання, які саме способи можуть бути використанні при вчиненні кримінального правопорушення, а саме: змушування дитини до мастурбації у присутності дорослого, змушування до певних імітацій з геніталіями дорослого, змушування дитини до торкань власних геніталій, примушування до оральних, вагінальних та анальних зносин, статеві зносини із родичами (інцест), футджоб (стимулювання геніталій ногами), фротеринг (тертя двох пенісів), трибадизм (застосовується між особами жіночої статі, полягає у терті вульв), імітація статевих зносин за допомогою пальця, насильницький петинг.

Предметом дослідження є закономірності криміналістичної характеристики кримінального правопорушення, що пов’язане із сексуальним насильством групою осіб, щодо неповнолітньої особи.

1. Vasylenko V. D. (2015). Ponyattya chasu vchynennya zlochynu yak oznaky obyektyvnoyi storony skladu zlochynu: porivnyalʹnyy analiz [The concept of the time of the crime as a sign of the objective side of the crime: a comparative analysis]. Sudova apelyatsiya. № 1(38). P. – 25-30.
  2. Moroz V. H. (2014). Ponyattya mistsya vchynennya zlochynu yak oznaky obʺyektyvnoyi storony zlochynu [The concept of the crime scene as a sign of the objective side of the crime]. Yurydychna nauka. № 5. P. – 122-136.
  3. Stromylo A. P., Mukomel S. A. Nasylʹstvo nad ditʹmy i yoho naslidky UDK 317.013.77 P. 139-142.
  4. Saltevsʹkyy M. V. (2008). Kryminalistyka (u suchasnomu vykladi) [Forensics (in modern terms)]. Kyiv: Kondor, 2008. 588 P. 130–133.
  5. Havlo V. K. (1980). K voprosu o krymynalystycheskoy kharakterystyke prestuplenyy (Statʹya pervaya) [On the question of forensic characterization of crimes (Article one)]. Voprosy povyshenyya borby s prestupnostyu. P. 123.
  6. Vydonov L. H., Vydonov V. L. (1984). K voprosu o krymynalystycheskoy kharakterystyke prestuplenyy y zakonomernykh svyazyakh mezhdu ee élementamy [On the question of the forensic characterization of crimes and natural connections between its elements]. Krymymalystycheskaya kharakterystyka prestuplenyy. P. 97.
  7. Kovalʹ M. M. (2015). Forensic characterization of torture. Naukovyy visnyk Mizhnarodnoho humanitarnoho universytetu. Ser. : «Yurysprudentsiya». Vyp. 14, t. 2. P. 121–123.
  8. Tanasevych V. G., Obraztsov V. A. (1976). O krymynalystycheskoy kharakterystyke prestuplenyy [On the forensic characterization of crimes]. Voprosy borʹby s prestupnostʹyu. Vyp. 25. P. 94-104.