Поняття, види та загальна характеристика корупційних правопорушень

2021;
: 138-144

Marysyuk K. "Concepts, types and general characteristics of corruption offenses"

Автори:
Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права та психології

Анотація. Стаття присвячена поняттю, видам та загальній характеристиці корупційних правопорушень, адже короупція є одним із найстійкіших негативних явищ у діяльності органів державної влади й управління. Вона вражає всі сфери суспільного життя, сприяє поширенню організованої злочинності, створює соціальну напругу, породжує у населення невпевненість у здатності влади здійснити організаційні та практичні заходи щодо подолання системної кризи й відродження України. Вона становить значну загрозу для демократії, реалізації принципу верховенства права, соціального прогресу, становлення громадянського суспільства та національної безпеки. Тому знання сутності, причин, умов та факторів (чинників) корупції та знання корупційних правопорушень в реаліях сьогодення, дасть змогу передусім розробити та запровадити заходи, що мали б обмежити можливість її поширення та негативного впливу в усіх сферах суспільного життя.

Встановлено, що корупційні правопорушення є узагальнюючим терміном, який охоплює усі форми поведінки особи, уповноваженої на виконання функцій держави, що носять корупційний характер і визнаються протиправними (корупційні діяння), а також діяння, що вчинюються такою або іншою особою, і створюють умови для вчинення корупційних діянь чи є приховуванням їх або потуранням їм.

Доведено, що корупційні правопорушення не є якимось особливим, таким, що не «вписується» у класичну схему правопорушень, видом правопорушень.

Корупційні правопорушення – це ті ж кримінальні, адміністративні, дисциплінарні, конституційні, цивільно-правові правопорушення, які, як і інші правопорушення, об’єднані в окрему групу в силу специфічних ознак об’єкта, об’єктивної сторони, суб’єкта і суб’єктивної сторони посягання.

Їм, як і іншим правопорушенням, притаманні ті самі ознаки, що власне, і роблять їх правопорушеннями – суспільна небезпека (шкідливість), протиправність, винність і караність ( передбачення за їх вчинення юридичної відповідальності).

1. Iliy S., Kovalenko V. (2009). Kriminologicheskiy analiz korruptsionnoy prestupnosti v Rossiyskoy Federatsii [Criminological analysis of corruption crime in the Russian Federation]: nauchno-prakticheskoye posobiye. Rostov-na Donu: Rostizdat, 209 p.;

2. Astaf'yev L. (1996). K voprosu o ponyatii koruptsii. Korruptsiya v Rossii [On the concept of corruption]: sostoyaniye i problemy. Materialy nauchno-prakticheskoy konferentsii (26-27 marta 1996 g.). M.: Moskovskiy institut MVD Rossii, Pp.199-123;

3. A ne uchredit' li orden Men'shikova? [Shouldn't the Menshikov Order be established?] Informatsionnyy byulleten'. 1999. 9 aprelya. Pp. 3-5;

4. Kabanov P. (1995). Korruptsiya i vyazotnichestvo v Rossii [Corruption and knitting in Russia]. Nizhnekamsk: IPTS «Guzel'», 172 p.;

5. Red'ka A. (1998). Nekotoryye voprosy praktiki primeneniya Zakona Ukrainy «O bor'be s korruptsiyey» [Some issues of practice of application of the Law of Ukraine "On Combating Corruption"] / Kommentariy sudebnoy praktiki po ugolovnym i administrativnym delam. K.: Odissey, 1998. 487 p..;

6. Mel'nik M. (2004). Korruptsiya - korroziya vlasti (sotsial'naya sushchnost', tendentsii i posledstviya, mery protivodeystviya) [Corruption - corrosion of power (social essence, trends and consequences, countermeasures)]. M.: Yuridicheskaya mysl', 400 p.