Сучасні проблеми адміністративно-правового захисту прав та законних інтересів громадян України у сфері власності

Citation APA: Lychenko I., Melnychenko V. (2023). Modern problems of administrative and legal protection of the rights and legitimate interests of ukrainian citizens in the field of property. Bulletin of Lviv Polytechnic National University. Series: Legal Sciences. Vol. 10, No. 4(40), pp. 116-123. https://doi.org/10.23939/law2023.40.116

Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права, психології та інноваційної освіти
Національний університет «Львівська політехніка»

Стаття присвячена проблемі визначення сучасних проблем адміністративно-правового захисту прав та законних інтересів громадян України у сфері власності та теоретичному обґрунтуванню шляхів їхнього вирішення. Констатовано, що наукове дослідження питань адміністративно-правового захисту прав та законних інтересів громадян України у сфері власності є важливою умовою покращення вітчизняного законодавства та практики його застосування.
Особливу увагу приділено впливу сучасних викликів та загроз на сферу захисту права власності. Аргументовано, що уся система публічно-правових інституцій, сучасна система адміністративно-правового захисту повинна бути націленою на гарантування прав людини володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю.
До складових адміністративно-правового захисту права власності доцільно віднести пра- вові способи та засоби щодо попередження посягань у сфері власності; припинення адмініст- ративних правопорушень, що посягають на право власності; застосування до порушни- ків заходів адміністративної відповідальності у встановленому законом порядку та відшкоду- вання заподіяної шкоди.
Акцентовано, що сьогодні доволі частими є факти порушення прав та законних інтересів громадян у сфері власності. Такі порушення пов’язані з викликами воєнного часу, проблемами реалізації громадянами права власності на нерухомість та земельні ділянки, забюрократизо- ваністю процедур оформлення права власності на землю, фактами «рейдерського» захоплення власності, позбавленням одиноких осіб похилого віку, засуджених за вчинення злочинів, сиріт та інших соціально незахищених верств населення житла та інших об’єктів права власності, недосконалістю адміністративно-деліктного законодавства та системи інституцій держави, що протистоять правопорушенням у цій сфері, тощо.
Наголошено на зміні правових підходів до визначення підвідомчості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сфері власності. Особливої уваги потребує усунення альтернативної підвідомчості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сфері власності, дублювання функцій різних органів влади та посадових осіб у цій сфері.
Особлива увага присвячена формуванню стратегії підвищення ефективності діяльності органів, які наділені управлінськими, юрисдикційними функціями у сфері власності, здійснюють профілактику правопорушень, що вчиняються у цій сфері, за рахунок оптимізації їх структури, вироблення нових стандартів взаємодії з громадянами.

1. Tsvyetkov V. V. (2007) Demokratiya i derzhavne upravlinnya: teoriya, metodolohiya, praktyka [Democracy and public administration: theory, methodology, practice]: monohrafiya. Kyyiv : TOV «Vydavnytstvo «Yurydychna dumka»». 336 p. [in Ukrainian].
  2. Aver"yanov V. B. (2010) Lyudynotsentryst·s'ka ideolohiya yak osnova reformuvannya ukrayins'koho administratyvnoho prava v umovakh intehratsiynoho protsesu [People-centered ideology as a basis for reforming Ukrainian administrative law in the context of the integration process]. Derzhava ta rehiony (tseriya «Pravo»). № 2. P. 87–92. [in Ukrainian].
  3. Bazylevych V. D. (2006) Intelektual'na vlasnist' [Intellectual Property]: pidruch. Kyyiv : Znannya, 2006. 431 p. [in Ukrainian].
  4. Pravo intelektual'noyi vlasnosti [The right of intellectual property] Pidopryhora O. A., Butnik-Sivers'kyy O. B., Drob"yazko V. S. ta in.; za red. Pidopryhory O. A., Svyatots'koho O. D. Kyyiv : Kontsern «Vydavnychyy Dim «In Yure». 2004. 672 p. [in Ukrainian].
  5. Pro Rekomendatsiyi parlament·s'kykh slukhan' «Zakhyst prav intelektual'noyi vlasnosti v Ukrayini: problemy» [About the Recommendations of the parliamentary hearings "Protection of intellectual property rights in Ukraine: problems"]: rekomendatsiyi Verkhovnoyi Rady Ukrayiny vid 27.06.2007 r. # 1243-V. Vidomosti Verkhovnoyi Rady Ukrayiny. 2007. № 45. P. 2001. [in Ukrainian].
  6. Kholina A. H., Tyul'chenko I. K. (2012) Problemy zakhystu intelektual'noyi vlasnosti v Interneti. Materialy rehional'noyi naukovoyi konferentsiyi vykladachiv, aspirantiv ta studentiv vyshchykh navchal'nykh zakladiv «Aktual'ni problemy suchasnoho rozvytku Ukrayiny : sotsial'no-ekonomichni, naukovo-tekhnichni ta pravovi aspekty» [Problems of intellectual property protection on the Internet. Materials of the regional scientific conference of teachers, graduate students and students of higher educational institutions "Actual problems of modern development of Ukraine: socio-economic, scientific-technical and legal aspects"]. URL: http://masters. donntu.edu.ua/2012/fknt/ kholina/library/artitsle4.htm. [in Ukrainian].
  7. Soloviy Ya. I. (2012) Problemy kvalifikatsiyi diyan', pov"yazanykh iz zakhoplennyam pidpryyemstv (reyderstva) [Problems of qualification of actions related to the seizure of enterprises (raiding)] URL:: http://azov-atsademy.utsoz.org/publ/to_euro_2012_problemi_kvalifikatsiji.... [in Ukrainian].
  8. Kolyesnyk M. A. (2010) Zarubizhnyy dosvid protydiyi reyderstvu ta mozhlyvosti yoho vykorystannya v Ukrayini [Foreign experience of countering raiding and the possibility of its use in Ukraine] Pravo i Bezpeka. № 5 (37). URL: http://www.nbuv.gov.ua/portal/sots_gum/pib/2010_5/PB-5/PB-5_2.pdf. [in Ukrainian].