Розглянуто питання щодо забезпечення реалізації прав та свобод людини і громадянина через призму діяльності правоохоронних органів. Відзначено, що виконання одного із основних завдань держави забезпечення прав і свобод людини та громадянина, закріплених Конституцією України, покладено на три існуючі в державі гілки влади: законодавчу, виконавчу і судову. Крім того для вирішення проблем соціально-політичного та економічного розвитку сучасної України є регулятивно-охоронний вплив держави на громадян з метою формування належних (правових) умов їх життєдіяльності. Для цього державою утворюються спеціальні органи – це правоохоронні органи. Акцентовано, що поняття «правоохоронні органи» дуже часто вживається в науковій літературі, нормативних документах та актах, розмовній мові тощо, проте точне й чітке уявлення про нього ще не сформувалось. Науковці не мають єдиного підходу до цього поняття, не повною мірою міститься воно і в законодавчих актах. Проаналізовано нормативно-правові акти, які торкаються розкриття поняття «правоохоронні органи». Відзначено, що правоохоронні органи це особливі державні інституції, об’єднані їх функціональним призначенням. Виділено чотири основні ознаки правоохоронної діяльності.
Дано визначення поняттю прав і свободи людини. Акцентовано, що права людини поділяються на 4 групи, розкрито кожну групу Звернуто увагу, що для забезпечення прав і свобод людини в діяльності правоохоронних органів існує механізм у вигляді двох підсистем: охорони і захисту. Проаналізувавши чинне законодавство виокремлено головні напрямки діяльності правоохоронних органів у сфері забезпечення прав і свобод людини та громадянина. Зроблено висновок, що в сучасній Україні робота правоохоронних органів спрямована на забезпечення основоположних прав і свобод людини та громадянина. З кожним днем наша держава стає на крок ближчою до європейських стандартів у сфері безпеки громадян. Проте наші реалії вимагають новіших правових підходів в питанні забезпечення основоположних прав і свобод. Для цього в державі проводяться відповідні реформи, вдосконалюються форми, методи забезпечення прав і свобод людини та громадянина, підвищується рівень правової культури та, що дуже важливо, щоб в контексті відповідних змін підвищувався рівень довіри населення до правоохоронців.
1. Zabezpechennya prav lyudyny u pravookhoronniy diyalʹnosti [Ensuring human rights in law enforcement activities] (2018): navch. gosibnyk 2018. –2-e vyd. pererob. i dop. / Kol. avt.; za red. d.yu.n., dots. V.O. Bonyak. Dnipro : Dniprop. derzh. un-t vnutr. sprav ; Lira LTD, 2018. 260 p. [in Ukrainian].
2. Hromovenko K., Tytsʹka YA. (2021) Rolʹ pravookhoronnykh orhaniv u zabezpechennya prav lyudyny: teoretyko-pravovyy zakhyst [The role of law enforcement agencies in ensuring human rights: theoretical and legal protection]. Derzhava ta rehiony. Seriya: pravo. 2021. No. 2. P. 120–125. URL: https://doi.org/10.32840/1813-338x-2021.2.19 (data zvernennya: 14.06.2023). [in Ukrainian].
3. Pro derzhavnyy zakhyst pratsivnykiv sudu i pravookhoronnykh orhaniv [On state protection of court employees and law enforcement agencies]. Ofitsiynyy vebportal parlamentu Ukrayiny. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3781-12#Text (data zvernennya: 14.06.2023). [in Ukrainian].
4. Velyka Ukrayinsʹka Entsyklopediya [Great Ukrainian Encyclopedia]. URL: https://vue.gov.ua [in Ukrainian].
5. Lapka O. Pokolinnya prav lyudyny [Generation of human rights]. P. 48–49. URL:http://elar.naiau.kiev.ua/bitstream/123456789/4103/1/%20ZBIRNYK%20TEZ%20... [in Ukrainian].
6. Pcholkin V.D., Fedosova O.V.(2021) Teoretyko-pravovi aspekty zabezpechennya prav i svobod lyudyny [Theoretical and legal aspects of ensuring human rights and freedoms ]. Seriya: Pravo, 2021 r., № 2 (72) 125 y hromadyanyna v diyalʹnosti pravookhoronnykh orhaniv. Pravo i suspilʹstvo. 2012. № 1. P. 8-12. [in Ukrainian].