Існує широкий спектр матеріальних і процесуальних прав, пов'язаних з навколишнім середовищем (іноді їх називають «екологічними правами»).
До них належать матеріальні права, такі як права на здорове довкілля, на життя та на чисте повітря і воду. Вони також включають процесуальні права, такі як права на доступ до інформації, участь громадськості в охороні довкілля, доступ до правосуддя та недискримінація.
Ці права стосуються навколишнього середовища двома ключовими способами. По-перше: потрібні певні умови навколишнього середовища або ресурси для їх задоволення (наприклад, право на життя). По-друге: багато прав, особливо процесуальні права, є необхідними для верховенства екологічного права, навіть якщо права застосовуються загалом у випадках завдання прямої шкоди індивідуальним правам особи і не обмежуються екологічний контекстом.
Ці права визнаються та захищаються національними конституціями та законами; міжнародними правами людини, міжнародним екологічним правом, а також регіональниминими та іншими субнаціональними конституціями та законами.
Верховенство екологічного права вкорінюється, тоді коли лідери демонструють чіткі та неполітичні бажання виконувати екологічні закони, навіть коли є протидія опозиції та бізнесу. Політична воля означає відданість здійснювати політику, особливо ту, яка не є популярною. Введення в дію екологічного законодавства може бути складним і вимагати багато компромісів, щоб затвердити закон в законодавчому органі. Але справжній виклик виникає при виконанні цих законів через правила, політику та дії, які безпосередньо впливають на засоби існування зацікавлених сторін: землі, власності та прибутків. Часто верховенство екологічного права порушується на цьому критичному етапі через відсутність політичної волі щодо справедливого та послідовного дотримання законів. Верховенство екологічного права і екологічне врядування пов'язані, але існують відмінності в цілях та обсягах. В екологічному праві основна увага приділяється навколишньому середовищу, а саме забезпеченню дотримання та виконання екологічного законодавства. Екологічне управління включає ширший набір цілей і підходів, пов'язаних з прийняттям і виконанням рішень, пов'язаних з охороною навколишнього середовища.
- Буткевич О. В.. (2004) Права людини екологічні // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т./Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. – К.:Знання України, 2004 – Т.2 – 812с. ISBN 966-316-045-4.
- Рамкова конвенція Організації Об'єднаних Націй про зміну клімату (2024) https://sustainabledevelopment.un.org/milestones/unced.
- Рамкова конвенція Організації Об'єднаних Націй про зміну клімату (2024) https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_044#Text.
- Environmental Rule of Lawe: Fist Global Report (2024) https://wedocs.unep.org/handle/20.500.11822/27279.
- Programa OON z navkoly`shn`ogo seredovy`shha [United Nations Environment Program]. Retrieved from: https://kenya.mfa.gov.ua/spivrobitnictvo/uchas-u-mizhnarodnih.
- ITA TIN CODE (2024) v6.0 Principles and Standards of Practice (SOP). Retrieved from: https://www.kimberleyprocess.com; http://www. eufegt.ef.int. See also the International Tin Code of Conduct, whose frst principle is «Maintain legal compliance». https://www.internationaltin.org/ code-of-conduct/.