Умови застосування примусових заходів медичного характеру

Citation APA: Humin O. (2024). Conditions for the Application of Compulsory Medical Measures. Bulletin of Lviv Polytechnic National University. Series: Legal Sciences. Vol. 11, No. 2(42), Pp. 29-34. URL: https://doi.org/10.23939/law2024.42.029

Національний університет «Львівська політехніка», Нaвчaльнo-нaукoвий iнститут права, психології та інноваційної освіти

Умови застосування примусових заходів медичного характеру є важливою темою, яка вимагає ретельного вивчення та розуміння, особливо у контексті прав людини та медичної етики. Прийняття рішень про застосування таких заходів повинно базуватися на конкретних обставинах і забезпечувати баланс між потребами індивіда та інтересами громадського здоров’я.

Практика застосування примусових заходів медичного характеру визначається законодавством кожної країни та міжнародними нормами. Зазвичай вони дозволяються лише у випадках невідкладної загрози життю або здоров’ю людини або інших осіб, коли індивід не може власноруч прийняти обґрунтоване та свідоме рішення про лікування через психічну хворобу або інші обставини.

При цьому застосування примусових заходів медичного характеру повинно бути обмеженим за часом і максимально ефективним для досягнення мети - забезпечення безпеки та добробуту індивіда. Крім того, воно має супроводжуватися відповідними гарантіями прав людини, такими як право на інформацію, консультації та правову захист.

Ця стаття присвячена аналізу умов, за яких можуть застосовуватися примусові заходи медичного характеру. Зокрема, вона розглядає етичні, юридичні та практичні аспекти цього питання, враховуючи права та інтереси пацієнтів, а також можливі наслідки для їхнього здоров’я та добробуту.

Стаття включає огляд відповідних міжнародних та національних законодавчих актів, судову практику та рекомендації професійних медичних організацій щодо застосування примусових заходів медичного характеру. Також досліджуються сучасні підходи до цього питання та можливі шляхи його вирішення в рамках етичних та правових норм.

Автор статті надає обґрунтовані рекомендації щодо вдосконалення законодавства та практики застосування примусових заходів медичного характеру з метою забезпечення максимального захисту прав та гідного ставлення до пацієнтів у медичних установах.

1. Бекетова О. В. (2005). Особи, до яких застосовуються примусові заходи медичного характеру. Актуальні проблеми держави і права : зб. наук. пр. / ОНЮА. Одеса : Юрид. л-ра. С. 466-470.
  2. Кримінальне право України. Загальна частина: підручник. 4 видання. В.В. Сташиса, В.Я. Тація. Харків, 2010. 456 с.
  3. Мірошниченко Н., Орловська Н. (1997). Обмежена осудність та її законодавче вирішення. Право України. №7. С.23-24,29.
  4. Горбачевський В.Я. Підстави застосування примусових заходів медичного характеру у кримінальному проваджені. URL: http://elar.naiau.kiev.ua/bitstream/ 123456789/8165/1/%D0%9F%D0%A0%D0%90%D0%92%D0%9E%D0%92%D0%86%20%D0%A0%D0%95%D0%A4%D0%9E%D0%A0%D0%9C%D0%98%20%D0%A7%201_p260-262.pdf