До питання про моделі криміналізації діянь

2022;
: 364-367

https://science.lpnu.ua/law/all-volumes-and-issues/volume-9-number-335-2...
Marysyuk K. On the question of the model of criminalization of actions.

Автори:
1
Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права та психології

Стаття присвячена аналізу основних моделей криміналізації діянь.

На основі врахування принципів та підстав криміналізації (декриміналізації) законодавчий орган створює нову кримінально-правову норму (або навпаки змінює чи скасовує існуючу). При цьому розробляються попередні моделі нової норми, які повинні відповідати різним,  подекуди суперечливим вимогам.

Безумовно, при створенні таких моделей потрібно вирішити ряд питань, які відносяться до обсягу та змісту диспозиції нової норми, її санкції, співвідношення з чинним кримінальним, кримінально-процесуальним, виправно-трудовим законодавством.

Одна з головних умов оптимальності законодавства зводиться до дотримання вимог його внутрішньої узгодженості, а також до цілого ряду пов'язаних з нею вимог: відсутність прогалин закону та зайвості заборони; визначеність та єдність термінології. Якщо тлумачення змісту чи значення терміна, який міститься у нормативно-правовому акті, може виявитися складним для його адресату, то такому терміну доцільно надати легальне визначення, навіть якщо це призведе до збільшення тексту; доцільність – можливість створення, зміни та наступного застосування положень кримінального закону, виходячи з потреб суспільства та держави, для досягнення певних цілей, з урахуванням загально правових принципів в чітко встановлених законодавчих межах, що виявляється в побудові норм кримінального закону, визначенні їх структури, місця розташування в самому кримінальному законі та встановлення співвідношення з іншими положеннями Кримінального кодексу

1. Kudryavtsev V. (1982). Osnovaniya ugolovno-pravovogo zapreta (krimynalizatsyia i dekriminalizatsiya) [Grounds forcriminal prohibition (criminalization and decriminalization)].M. : Nauka, 304 p. 

2. Tkachuk A. (2002). Zakonodavcha tekhnika: praktychnyy posibnyk [Legislative technique]. K. : Instytut hromadsʹkoho suspilʹstva, 268 p. 

3. Hotin O. (2005). Pidstavy kryminalizatsiyi diyanʹ [Grounds for criminalization of acts]. Pravo Ukrayiny. №2. Pp. 95-99.