ВІЗУАЛЬНА СПАДЩИНА ВАДИМА ЩЕРБАКІВСЬКОГО — ПЕРШОДЖЕРЕЛО ВИВЧЕННЯ ГЕНЕЗИ УКРАЇНСЬКОГО САКРАЛЬНОГО БУДІВНИЦТВА, НАРОДНОГО МИСТЕЦТВА ТА ЕТНОГРАФІЇ (ЗА АРХІВНИМИ МАТЕРІАЛАМИ ІН НАН УКРАЇНИ)

Національний університет “Львівська політехніка” кафедра архітектури і реставрації

Світлини і негативи В. Щербаківського є важливим джерелом для вивчення генези українського сакрального будівництва, архітектури, народного мистецтва та етнографії. Вони є основою для відновлення мистецької традиції, зберігають актуальності, далеко виходять за межі історіографічного дискурсу.

Об’єктом дослідження є спадщина негативів В. Щербаківського, яка зібрана музеєм НТШ. Предметом — практика використання візуального матеріалу Вадимом Щербаківським для вивчення генези українського сакрального будівництва, народного мистецтва, етнографії та для відновлення мистецької традиції.

Методи: порівняльно-історичний аналіз застосовано для проведення реконструкції, вивчення та дослідження певних етнографічних територій України; синхронний та діахронний — для характеристики змістової варіативності його фотофіксації, використання для побудови генези української сакральної архітектури та щодо її походження.

В статті висвітлена співпраця В. Щербаківського з НТШ, його наукові дослідження в Галичині на початку XX ст. та на Полтавщині, показано, як зібрані візуальні джерела дозволили В. Щербаківському стверджувати про існування самостійного “українського церковного стилю”, що українська мистецька традиція є підтвердженням національної ідентичності, висвітлено, як його фотофіксація української церковної архітектури стала важливим чинником в розбитті великоросійської штуки у привласненні чужих досягнень.

Показано, як візуальні джерела служать артефактами для вивчення архітектури, народного мистецтва, етнології та історії Церкви, поставлені завдання щодо опрацювання та оцифрування світлин і негативів В. Щербаківського та видання альбому до 150-річчя з дня народження.

[Рецензія], 1913. Старые годы. 11–12, с.42–43.

Гнатюк, В., 1904. Слово на часі. Діло. 199, с.1.

Грабарь, И. 1914. Деревянное церковное зодчество Прикарпатской Руси. История русского искусства: в 2 т. Т. II.Москва: Изд-во І. Кнебель., с.361–376.

Гребеняк, В., 1913. Рец. на публ. В. Щербаківський. Українське мистецтво. I. Деревляне будівництво і різьба на дереві. Львів–Київ, 1913. Літературно-науковий вісник. Т. 64, кн. 10, с.188–190.

ІА НАНУ. — Ф. 9, спр. 168/М -568.

ІР НБУВ. Ф. XXXI, спр. 1506, арк. 1–136.

К. Л., 1913. Рец. на публ. Українське мистецтво. Ч. 1: Деревляне будівництво і різьба на дереві = L’architecture et la sculpture en bois / улаштував В. Щербаківський. Львів; Київ, 1913. Літературно-науковий вісник, 238.

Краткий отчет об экскурсии, совершенной летом 1904 г. по поручению Московского Археологического Общества студентом Вадимом Щербаковским для фотографирования церквей, 1908. Гр. Уварова, ред., 1908. Труды тринадцатого Археологического съезда в Екатеринославе 1905, Т. 2разд. III. Москва, с.87–88.

Назаріїв, О., 1913. Рец. на публ.: Українське мистецтво. I. Деревляне будівництво і різьба на дереві. Улаштував В. Щербаківський. Львів-Київ 1913. Записки НТШ, T. CXVI, кн. IV, с.215–220.

Нестуля, С., 1995. М. Ф. Біляшівський і В. М. Щербаківський. Полтавський археологічний збірник, 4, с. 149–153.

Павличко, Я., 1995. Внесок Вадима Щербаківського в розбудову колекції Національного музею у Львові. Полтавський археологічний збірник, 4, с.105–115.

Павловський, М., 1913. [Рецензія]. Рада, 224.

Тарас, Я., 2007. Сакральна дерев’яна архітектура українців Карпат: культурно-традиційний аспект. Львів: ІН НАНУ.

Тарас, Я., 2016. Михайло Зубрицький в історії храму села Мшанець. Михайло Зубрицький. Зібрані твори і матеріали у трьох томах, Т. 2, Львів: Літопис. с. 489–500.

Ульяновський, В., 1995. Вадим Щербаківський: життя, наукова діяльність, доля творчої спадщини. В:Щербаківський В. Українське мистецтво: Вибрані неопубліковані праці. Київ: Либідь, с.5–101.

Франко, А. Д. та Франко, О. О., 2012. Аналіз документів та матеріалів особистого наукового архіву Вадима Щербаківського. Вісник Інституту археології,7, с.62–74.

Щербаківський В. M. та Щербаківський Д. М., 2015. Українське мистецтво: в двох томах з додатками. Харків: Видавець Савчук О.О.

Щербаківський В., 1913. Українське мистецтво. Ч. I: Деревляне будівництво і різьба на дереві. Львів–Київ.

Щербаківський, В., 1909. Архітектура у ріжних народів. Львів: Накладом “Народного Слова”.

Щербаківський, В., 1910. Архітектура у різних народів і на Україні. Львів; Київ: Накладом автора.

Щербаківський, В., 1913. Церкви на Бойківщині. Записки НТШ. Т. CXIV, кн. ІІ, с.5–24.

Щербаківський, В., 1906. Дерев’яні церкви на Україні і їх типи. Записки НТШ, Т. LXXIV, кн. 6, с.10–32.

Щербаковский В., 1904 К вопросу о типах старинных малорусских церквей. Археологическая летопись Южной России,6, с.232–236.