administrative justice

Адміністративний процес, як провідна галузь права у співвідношенні з міжнародними правовими системами ЄС та США

The article is devoted to a detailed study of administrative procedure as one of the key
branches of law and its correlation with international legal systems, such as the legal systems of the
European Union (EU) and the United States of America (USA). The study of these systems is
important for understanding current trends in the development of administrative law in Ukraine,
especially in the context of its integration into the European legal area and large-scale legal
reforms.

Європейський досвід розгляду та вирішення виборчих спорів в порядку адміністративної юстиції

Стаття присвячена дослідженню європейського досвіду розгляду та вирішення виборчих спорів в порядку адміністративної юстиції. Наявність національної системи ефективного розгляду спорів щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, є однією з основних гарантій вільних і справедливих виборів. Україна – держава, яка інтегрується у європейський правовий простір, тому європейська система стандартів має ключове значення. Вказується на те, що виборче право більшості європейських країн передбачає два способи розгляду виборчих спорів: адміністративний та судовий.

Порядок розгляду судом окремих категорій адміністративних справ незначної складності

У статті досліджується спрощене позовне провадження як одна з форм адміністративного судочинства, що призначена для розгляду справ незначної складності (малозначних справ) та інших справ, які потребують швидкого вирішення. На основі аналізу норм процесуального права та судової практики висвітлено характерні особливості розгляду судом адміністративних справ найменшої складності.

Роль та значення принципів права у формуванні сучасного адміністративного права

У статті досліджено роль та значення основних принципів права у формуванні адміністративного права. Зазначено, що найважливішим завданням сучасного етапу розвитку адміністративного права є правове забезпечення функціонування публічної влади, її органів і службовців, а також форм і методів діяльності на принципах правової держави.

Розвиток адміністративної юстиції в контексті судової реформи України

Стаття присвячена розгляду питань, пов’язаних із розвитком адміністративної
юстиції, з огляду на триваючу в Україні судову реформу, що покликана забезпечити
захист прав, свобод та законних інтересів людини і громадянинашляхом своєчасного,
ефективного і справедливого вирішення спорів у публічно-правовій сфері на засадах
верховенства права.

Щодо доцільності інтерпретації адміністративного процесу через призму конфліктності юридичної природи

У статті досліджено конфліктну природу адміністративного процесу через призму аналізу правовідносин адміністративної юстиції та адміністративної відповідальності. Проаналізовано нормативну регламентацію та теоретичні трактування категорії “адміністративний процес”.

Система суб’єктів адміністративного судочинства в Україні

Розглянуто наукові і нормативно-правові підходи до визначення поняття “суб’єкт адміністративного судочинства”, вивчено класифікацію суб’єктів в адміністративному судочинстві. Правовий статус суб’єктів адміністративного судочинства залежить безпосередньо від його законодавчого визначення, але його реалізація пов’язана із активною чи пасивною формами виконання функцій сторін та інших процесуальних учасників судового розгляду справ.

Мета, завдання та принципи адміністративного судочинства на сучасному етапі реформування судової системи України

Розглянуто питання розвитку адміністративного судочинства, його мету та принципи. Процес, який здійснюється адміністративним судом, набуває значення адміністративного судочинства. Якщо мета адміністративного судочинства являє собою уявну модель бажаного результату – те, до чого прагнуть суб’єкти судового процесу, то під метою адміністративного судочинства слід розуміти захист прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави, забезпечення законності та справедливості при здійсненні правосуддя.

The notion of the subject authority in administrative justice of Ukraine

The article deals with the notion of the subject authority through the clarification of correlation of the terms “public person” and “official person”. The author proves the necessity in national legislation, including the Code of Administrative Justice of Ukraine, to use the term “public person”, which will have positive impact on the practice of its application.