Поняття й соціально-правове значення примирення сторін в адміністративному судочинстві України

Maria SLYVKA "The concept and socio-legal value of the reconciliation of the parties in the administrative judiciary of Ukraine".

Автори:
Національний університет «Львівська політехніка»

Метою статті є дослідження поняття та соціально-правового значення примирення сторін в адміністративному судочинстві України. На основі правових методів наукового пізнання, таких як: діалектичний, логіко-формальний, порівняльно-правовий та ін., розглянуто сучасні підходи до розуміння правової природи та сутності поняття «примирення». Запропоновано розглядати примирення сторін в адміністративному судочинстві як заснований на принципах права та нормах чинного законодавства, добровільний та швидкий спосіб дружнього (мирного) погодження сторонами публічно-правового спору взаємовигідних умов примирення у судовому порядку (без шкоди ідеї людиноцентризму та законності), що затверджуються адміністративним судом. Висвітлено соціально-правове значення примирення, яке виявляється в тому, що: 1) примирення сторін в адміністративному судочинстві дозволяє належним чином використати позитивний потенціал спору та узвичаїти вирішення публічно-правового спору в дружний (мирний) спосіб; 2) примирення сторін в адміністративному судочинстві дозволяє зекономити часовий та грошовий ресурс сторін спору та суду; 3) примирення сторін в адміністративному судочинстві сприяє плюралістичному збільшенню міри демократизації вирішення адміністративно-правового спору та трансформації ролі судді. Зазначено, що чим раніше сторони досягнуть консенсусу, тим менше суд витратить часу на розгляд справи, що сприяє: а) фактичній економії обсягу видатків держави на вирішення справ у суді; б) збільшенню обсягу «вільного» часового ресурсу. Вказано, що вбачається потреба в актуалізації наукової думки стосовно поняття та соціально-правового значення примирення сторін в адміністративному судочинстві в умовах євроінтеграції України. Зроблено висновок про те, що впровадження та поширення примирення сторін в адміністративному судочинстві є певною цивілізаційною трансформацією розуміння правосуддя, а також ролі судді у вирішенні публічно-правових спорів, що є відображенням плюралістичної тенденції розширення способів вирішення публічно-правових спорів, яка сьогодні спостерігаються у державах–членах ЄС.

1. Gry`czayenko O. L. (2019). Do py`tannya al`ternaty`vny`x sposobiv vregulyuvannya publichno-pravovogo sporu [To the question of alternative methods of settlement of a public legal dispute]. Naukovi zapy`sky` L`vivs`kogo universy`tetu biznesu ta prava. Seriya : Yury`dy`chna. T. 23. P. 122-126. doi:10.5281/ zenodo.3678787 [in Ukrainian].
  2. Sy`dyel`nikov O. D. (2017). Insty`tut pry`my`rennya storin v administraty`vnomu sudochy`nstvi [Institute of conciliation of parties in administrative proceedings] : dy`s. … kand. yury`d. nauk : 12.00.07. Xarkiv. 200 p. [in Ukrainian].
  3. Plugatar T. A., Katayeva E. V. (2016). Napryamy` vdoskonalennya pravovogo regulyuvannya yury`sdy`kciyi administraty`vny`x sudiv Ukrayiny` [Directions for improving the legal regulation of the jurisdiction of administrative courts of Ukraine]. Nauka i pravooxorona. № 4. P. 82–89 [in Ukrainian].
  4. Joly-Hurard J. (2003). Conciliation et mediation judiciaires. Aix-en-Provence : Presses universitaires d’Aix-Marseille. 476 p. Retrieved from: URL: https://books.openedition.org/puam/679 (accessed: 15.01.2024). [in France].
  5. Korecz`ky`j I. O. (2017). Pry`ncy`p zmagal`nosti storin v administraty`vnomu sudochy`nstvi [The principle of competition between parties in administrative proceedings] : dy`s. … kand. yury`d. nauk : 12.00.07. Ky`yiv. 223 p. [in Ukrainian].
  6. Sly`vka V. V., Sly`vka M. M. (2022). Vply`v yevrointegraciyi Ukrayiny` na pry`my`rennya storin v administraty`vnomu sudochy`nstvi [The influence of the European integration of Ukraine on the reconciliation of parties in administrative proceedings] : monografiya. L`viv: Kamenyar. 201 p. [in Ukrainian].
  7. Belando Garín B. (2015). La mediación administrativa: Una realidad jurídica. Las prestaciones patrimoniales públicas no tributarias y la resolución extrajudicial de conflictos. València : INAP. P. 265–273. [in Spain].
  8. Chabanol D. (2017). Les modes non juridictionnels de règlement des litiges en droit administratif français. Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu. G. 54, № 1. S. 13–22. [in France].
  9. Kodeks administratyvnoho sudochynstva Ukrayiny (2005, July 06) № 2747-IV [Code of Administrative Procedure of Ukraine]. Retrieved from: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#Text (accessed 15.01.2024). [in Ukrainian].