Огляд місця події: особливості залучення спеціаліста

1
Національний університет «Львівська політехніка», Навчально-науковий інститут права, психології та інноваційної освіти
2
Національний університет «Львівська політехніка», Навчально-науковий інститут права, психології та інноваційної освіти

Розглянуто особливості залучення спеціаліста під час огляду місця події. Зазначено, що одною з основних функцій держави є протидія злочинності, яка в усіх її проявах, напрямах та формах лежить в основі її кримінально-правової політики. Кримінально-правовим аспектом протидії злочинності, в першу чергу, є діяльність правоохоронних органів щодо виявлення і розслідування кримінальних правопорушень, встановлення винних осіб у їх вчиненні, а також притягнення їх до відповідальності. Тому, в кожному випадку при вчиненні кримінальних правопорушень правоохоронні органи мають своєчасно забезпечити швидке, повне та всебічне розслідування. Дотримання всіх засад кримінального провадження особливо є важливим під час проведення слідчих (розшукових) дій.

Констатовано, що сьогодні науково-технічний прогрес значно просунувся вперед, тому, щоб досудове розслідування здійснювалось ефективно, а завдання кримінального провадження були виконані, необхідно використовувати найбільш сучасні досягнення різних сфер науки і техніки. Провідниками цих досягнень у кримінальному провадженні завжди були експерти, спеціалісти. Проаналізовано поняття спеціаліста за КПК України і іншими нормативно-правовими актами і зроблено висновок, що спеціальні нормативно-правові акти поняття спеціаліста дають ширше ніж КПК України. Розкрито вимоги, які ставляться до спеціаліста під час проведення огляду місця події і особливості його проведення із залученням спеціаліста

Проаналізувавши ч.3 ст. 237 КПК України дійшли висновку, що участь спеціаліста під час проведення огляду місця події не є обов’язковою, тобто це має вирішити слідчий або прокурор запрошувати чи ні спеціаліста для залучення даної слідчої (розшукової) дії. Огляд
місця події є найбільш інформативною слідчою (розшуковою) дією щодо вчиненого кримінального правопорушення. Слідчий, прокурор проводячи огляд місця події без залучення спеціаліста можуть пропустити і не виявити, а тому і не вилучити докази, які можуть мати вагоме значення для доказової бази. На нашу думку, під час кожного огляду місця події доцільно використовувати спеціальні знання, отже участь спеціаліста має бути обов’язковою. Участь спеціаліста в кожному разі при проведенні даної слідчої (розшукової) дії послужить підвищенню якості досудового розслідування. Тому пропонуємо ч.3 ст. 237 КПК України викласти у такій редакції:
Ч.3 Для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді обов’язково запрошують спеціалістів.

  1. Кримінальний процесуальний кодекс України [Електронний ресурс]. Режим доступу http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17.
  2. Кузьмічов В. С. (2008) Використання спеціальних знань при розслідуванні розкрадань вантажів на залізничному транспорті : монограф. / В. С. Кузьмічов, І. В. Пиріг. – Д. : Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ; Ліра ЛТД, 2008. – 165 с.
  3. Наказ МВС № 1339 від 03.11.2015 року «Про затвердження Інструкції про порядок залучення працівників органів досудового розслідування поліції та Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України як спеціалістів для участі в проведенні огляду місця події» URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1392-15/paran7#n7.