Роль правового регулювання інформаційної безпеки неповнолітніх у мережі інтернет

Roman BEZPALOV, Maria KOVAL "The role of legal regulation of information security of minors on the internet. Romtsiv O. Reforms as a prerequisite for ukraine's accession to the Еuropean Union".

Національний університет «Львівська політехніка»
Національний університет “Львівська політехніка”, Навчально-науковий інститут права та психології

Правове регулювання - це здійснюване за допомогою системи правових актів (юридичних норм, правовідносин, індивідуальних приписів та ін.) результативний, нормативно-організаційний вплив на громадські відносини з метою їх впорядкування, охорони, розвитку до відповідних суспільних потреб.

Вжиті в останні роки спроби правової регламентації забезпечення інформаційної безпеки неповнолітніх в мережі Інтернету не отримали комплексного правового регулювання. Незважаючи на те, що ці норми повинні бути діалектичною єдністю, в даний час  вони є лише механічною сукупністю, опосередком різнорідних громадських відносин. Велика кількість безсистемного правового матеріалу дає ґрунт для виникнення протиріч і прогалин в нормативному регулюванні попередженні правопорушень та тягне певні труднощі при використання нормативних актів на практиці.

В Україні початкова загальна освіта спрямовано на формування особистості і розвиток індивідуальних здібностей учнів, позитивної мотивації та умінь у навчальній діяльності (оволодіння читанням, писанням, рахуванням, основними навичками навчальної діяльності, елементами теоретичного мислення, найпростішими навичками самоконтролю, культурою поведінки і мови, основами особистої гігієни і здорового образу життя).

Основна загальна освіта націлена на формування в учня моральних переконань, естетичного смаку і здорового способу життя, високої культури міжособистісного і міжетнічного спілкування, оволодіння основам науки, державної мови, навичкам розумової та фізичної праці, розвиток схильностей, інтересів, здібності до соціальному самовизначення .

Аналіз змісту спільної освіти вказує на необхідність додаткового нормативного правого закріплення особливою компетенцією освітніх організацій, спрямованої на формування в учня медіаграмотності в цілях забезпечення єдності етичного, цивільно-патріотичного, культурно-естетичного розвитку неповнолітнього і безпеки дитини в інформаційному середовище.

1.         Volvak O.M. Pravove rehuliuvannia v umovakh industrii [Legal regulation in industry conditions]. URL: http://dspace.onua.edu.ua/bitstream/handle/11300/15366/%D0%92%D0%BE%D0%B... [in Ukrainian].

2.         Konstytutsiia Ukrainy, pryiniata na piatii sesii Verkhovnoi Rady Ukrainy 28 chervnia 1996 r. [Elektronnyi resurs]. Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text [in Ukrainian].

3.         Rabinovych P. M.(1995). Osnovy zahalnoi teorii derzhavy i prava. [Basics of the general theory of the state and law].  3-e vyd., zi zminamy y dopovn. Kyiv: Rad. shk.170 p. [in Ukrainian].

4.         Rezoliutsiia Heneralnoi Asamblei OON ES-11/1. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86... [in Ukrainian].

5.         Tarakhonych T. I. (2004). Efektyvnist pravovoho rehuliuvannia. [Effectiveness of legal regulation]. NAUKOVI ZAPYSKY. Yurydychni nauky. Tom 26. P. 82-84. [in Ukrainian].

6.         Zahalna teoriia prava [General theory of law] : pidruchnyk (2020) [O. V. Petryshyn, D. V. Lukianov, S. I. Maksymov, V. S. Smorodynskyi ta in.] ; za red. O. V. Petryshyna. Kharkiv : Pravo. 568 p. [in Ukrainian].

7.         Zahalna teoriia derzhavy i prava [General theory of the state and law] : [Pidruchnyk dlia studentiv yurydychnykh vyshchykh navchalnykh zakladiv] (2011). M. V. Tsvik, O. V. Petryshyn, L. V. Avramenko ta in.; Za red. d-ra yuryd. nauk, prof., akad. APrNUkrainy M. V. Tsvika, d-raiuryd. nauk, prof., akad. APrNUkrainy O. V. Petryshyna. Kharkiv: Pravo. 584 p. [in Ukrainian].

8.         Dronik D.S. (2023). Administratyvno-pravovi zasady diialnosti patrulnoi politsii v Ukraini. [Administrative and legal principles of patrol police activity in Ukraine]. Donetskyi derzhavnyi universytet vnutrishnikh sprav, Kropyvnytskyi. 241 p. [in Ukrainian].