У статті проведено аналіз змін до Кримінального кодексу України, внесених під час воєнного стану, у зв’язку зі збройною агресією росії проти України. Обґрунтувано потреби та причини змін до кримінального законодавства, які передбачають жорсткіші покарання порівняно з мирним часом: зміна суспільної небезпеки злочинів, необхідність посилення превенції, забезпечення справедливості. Доведення надзвичайної актуальності, дієвості та значимості змін до кримінального законодавства в умовах воєнного стану: актуальність (злочинність в умовах воєнного стану має свої особливості і потребує спеціальних заходів протидії, зміни до кримінального законодавства враховують ці особливості і спрямовані на ефективне забезпечення безпеки суспільства), дієвість (дослідження показують, що жорсткіші покарання мають стримуючий ефект на злочинність, збільшення суворості покарання за деякі категорії злочинів в умовах воєнного стану призвело до зменшення кількості цих злочинів), значимість (зміни до кримінального законодавства мають важливе значення для захисту прав та свобод громадян, гарантування їм безпеки та підтримки суспільного порядку. Вони демонструють нетерпимість держави до злочинності та її рішучість у захисті своїх громадян в складних умовах воєнного стану).
З введенням воєнного стану кримінальне законодавство не відповідало новій ситуації та не було адаптоване до неї. Діючий Кримінальний кодекс не містив відповідальності за багато правопорушень у воєнний період і не зміг відповісти на нові виклики та загрози. Тому Верховна Рада України, враховуючи зміни у суспільних відносинах та потребу у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності та фундаментальних прав людини, прийняла ряд нормативно-правових актів, спрямованих на усунення прогалин у
кримінально-правовому регулюванні. Певні положення в Кримінальному кодексі України існували з моменту його ухвалення, але отримали нове визначення та застосування. Деякі необхідні зміни були внесені в Кримінальний кодекс України у березні 2022 року. Однак складна ситуація в Україні та робота Верховної Ради, як законодавчого органу, призвели до труднощів, переважно технічного характеру, які ускладнюють застосування таких положень. При використанні внесених змін важливо враховувати час їх набрання чинності, а також те, що певні дії, здійснені в умовах воєнного стану, можуть здаватися схожими на кримінальні правопорушення, але насправді є обставинами, що виключають протиправність (наприклад, крайня необхідність). Окремі положення будуть коригуватися відповідно до більш сприятливих умов.
Внаслідок початку повномасштабного вторгнення російської федерації 24 лютого 2022 року життя українців та України раптово змінилося назавжди. Виникло питання, які наслідки буде мати ця ситуація для діючого Кримінального кодексу України, який повинен адаптуватися до швидких змін та нових викликів і загроз. У таких умовах багато суспільних процесів зупинилося, багато прискорилося, і з’явилися нові виклики, на які потрібно реагувати. Саме тому акценти змістилися в бік кримінально-правової політики, яка є системоутворюючим елементом державної стратегії у сфері протидії злочинності та розробляє стратегію і тактику протидії злочинності за допомогою кримінально-правових інструментів.
- Кримінальний кодекс України : Закон України від 5 квіт. 2001 р. № 2341-III/Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text.
- Письменський Є.О. (2020). Колабораціонізм як суспільно-політичне явище в Україні (кримінально-правові аспекти) : наук. нарис. Сєвєродонецьк, С. 121
- Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо удосконалення відповідальності за колабораційну діяльність та особливостей застосування запобіжних заходів за вчинення злочинів проти основ національної та громадської безпеки : Закон України від 14.04.2022 No 2198-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2198-20#Text.
- Острогляд О.В. (2022). Кримінально-правова політика в умовах війни: законодавчий аспект. Аналітично-порівняльне правознавство. № 1. С. 286–290.
- Антонюк Н. (2021). Державна зрада і колабораційна діяльність: питання кримінально-правової кваліфікації. Слово національної школи суддів України. №4. С.56-68.