Анотація. Метаантропологічна методологія розширює межі традиційного розуміння права, включаючи філософські, культурні та антропологічні аспекти, що важливо для вирішення сучасних проблем міжнародного права, таких як захист прав людини, конфлікти культур, міграція, екологічні питання та питання глобальної безпеки.
Наукова новизна полягає в інтеграції метаантропологічної методології в теорію міжнародного права. Стаття аналізує її вплив на формування сучасного права та пропонує нові підходи до вирішення і міжнародних правових конфліктів. Впроваджується новий погляд на право як багаторівневу та багатоступеневу систему, де враховується як позитивне право, природне право, так і антропологічні чинники у метафізичному вимірі.
Метаантропологічна методологія – це підхід, що поєднує антропологічні, філософські та правові концепції метою якого є дослідження метафізичних вимірів людської природи та їх впливу на правові системи, зокрема міжнародне право.
Така методологія розглядає людину як не просто соціально-правову одиницю, а як істоту, яка одночасно перебуває у фізичній та метафізичній площах, як тілесну і духовну особи.
Розглядаючи трансцендентальність наголосимо, що визнається існування метафізичних і духовних чинників, що впливають на правові процеси, зокрема міжнародне право. Право не лише регулює взаємовідносини, а й формує духовні цінності. Трансцендентальне міжнародне право – це не те, право, що вийшло за межі ірраціональності, а те, що тільки туди скеровується. Звичайно, це права на межі раціонального та ірраціонального, свідомого і несвідомого, але такий стан необхідний, щоб пізнати реальну сутність міжнародних подій. Усвідомити міжнародні події простим, раціональним розумом неможливо.
- Коваль, І. М. (2018). Метаантропологія менталітету: правовий вимір (Doctoral dissertation, ступеня канд. юрид. наук: спец. 12.00. 12. Львів, 2018).
- Бандура, О. (2019). Антропологія права як складова філософської антропології (загальний нарис). Філософські та методологічні проблеми права, 17(1), C. 8-15.
- Музика, М. П. (2018). Феноменологія як пошук нових ірраціоналістичних тенденцій в осмисленні права. Університетські наукові записки, (1), C. 136-149.
- Йонас Ганс. Принцип відповідальності. У пошуках етики для технологічної цивілізації. / Das Prinzip Verantwortung. Versuch einer Ethik fur die technologische Zivilisation // Г. Йонас.; пер. з нім. А.Єрмоленка. Київ.: Лібра, 2001. 400 с.
- Сак, В. В. (2024). Міжнародне право та гуманітарні кризи: роль міжнародного співробітництва у захисті прав людини. Академічні візії, (35).
- Подковенко, Т. (2016). Справедливість у системі цінностей права. Актуальні проблеми правознавства, (4), C. 10-14.
- Донченко Ольга Павлівна. (2010). Свобода як категорія права. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю, 12 c.
- Шайгородський, Ю. Ж. (2007). Суспільна мораль як система цінностей. Правові засади захисту особистісних цінностей та суспільної моралі, C. 5-20.