Система та умови призначення кримінальних покарань для неповнолітніх

Національний університет «Львівська політехніка», Нaвчaльнo-нaукoвий iнститут права, психології та інноваційної освіти
Національний університет «Львівська політехніка», Навчально-науковий інститут права права, психології та інноваційної освіти

В сучасному правозастосовчому процесі особлива увага приділяється питанням кримінальної відповідальності неповнолітніх. Це обумовлено необхідністю забезпечення їх прав та інтересів, а також сприяння їхньому виправленню та соціальній реабілітації. Дана наукова стаття розглядає систему призначення кримінальних покарань для неповнолітніх осіб. Автор проводить аналіз законодавства, практики та принципів, що визначають умови кримінальних покарань для цієї категорії осіб. У статті детально висвітлюються відповідальність неповнолітніх перед законом, механізми визначення віку кримінальної відповідальності, а також особливості вироків та покарань для неповнолітніх у порівнянні з дорослими. Також розглядаються підходи до реабілітації та соціальної реінтеграції неповнолітніх, спрямовані на попередження рецидиву злочинності. Ця стаття спрямована на поглиблене розуміння системи кримінальних покарань для неповнолітніх та умов їх призначення з метою покращення справедливості та ефективності виконання правосуддя.

Призначення кримінальних покарань для неповнолітніх - це складний і відповідальний процес, який відображає особливості ювенальної юстиції в різних країнах. Більшість країн намагаються надати перевагу виховним заходам перед кримінальними покараннями для неповнолітніх. Це може включати альтернативні програми виховання, реабілітаційні заходи, які спрямовані на соціальну адаптацію та інші методи позбавлення від покарань, зосереджених на вихованні. У деяких системах правосуддя для неповнолітніх немає покарань, спрямованих на відновлення правопорядку (наприклад, в’язниці). Деякі з основних проблем, які можуть виникати в процесі призначення кримінальних покарань для неповнолітніх,
включають недостатню доступність альтернативних програм реабілітації, нерівноправне ставлення до неповнолітніх залежно від їхньої соціальної та економічної ситуації, а також недостатню увагу до психологічних та соціальних потреб дитини.

1. Яцун О.С. (2009). Особливості кримінального покарання неповнолітніх: автореф. дис. на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право: 12.00.08. Львівський державний університет внутрішніх справ. Львів. С. 22
  2. Казначеєва Д.В. (2020). Проблеми призначення покарання неповнолітнім. Вісник кримінологічної асоціації України. № 1(22). С. 176-181.
  3. Северин О.О. (2008). Медіація як специфічний захід кримінально-правового характеру до неповнолітніх, які вчинили діяння легкого та середнього ступеня тяжкості, з угодою про примирення. Право і Безпека. № 2, т. 7. С. 68-73.
  4. Смітієнко З.Д., Курко О.В. (2015). Медіація як кримінально-процесуальна категорія та її застосування в кримінальних провадженнях щодо неповнолітніх. Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. № 4 (81). С.130-136.