Забезпечення функціонування суспільства у діяльності органів місцевого самоврядування за умов дії правового режиму воєнного стану

Citation APA: Lukianova H., Bekerska T. (2024). Ensuring the Functioning of Society in Activities of Local Governments Under the Legal Regime of Martial Law. Bulletin of Lviv Polytechnic National University. Series: Legal Sciences. Vol. 11, No. 2(42), Pp. 82-88. URL: https://doi.org/10.23939/law2024.42.082

Навчально-науковий інститут права, психології та інноваційної освіти Національного університету “Львівська політехніка”
Національний університет «Львівська політехніка»

Наукова стаття присвячена дослідженню питань діяльністі органів місцевого самоврядування в період дії правового режиму воєнного стану у забезпечені функціонування суспільства, характеристики поняття, компетенції та ознак органів місцевого самоврядування, видів органів місцевого самоврядування. У статті розглянуто наукові і нормативно-правові підходи до визначення найважливіших функцій місцевої влади, зокрема, забезпечення конституційних прав та безпеки громадян. Місцеве самоврядування в період дії воєнного стану щоденно стикається з багатьма викликами. Саме тому ця тема є надзвичайно актуальною та потребує наукового обгрунтування та дослідження. Реформа децентралізації заклала основу для діяльності компетентних органів місцевого самоврядування. Проте невиправдана військова агресія змінила звичний ритм роботи обласної та районної рад, а також місцевої влади. Особливістю цього правового режиму є створення тимчасових державних органів, зокрема органів військового управління. Вони працюють паралельно з автономними органами місцевого самоврядування. Проте є випадки, коли військове управління може взяти на себе повноваження органів місцевого самоврядування, у випадку, якщо місцева рада не збирається у встановлений термін.

Місцеве самоврядування покликане зміцнювати основи конституційного ладу України, забезпечувати реалізацію конституційних принципів, прав людини і громадянина, створювати умови для забезпечення життєвих потреб і законних інтересів громадян, розвивати місцеву демократію. Під час дії правового режиму воєнного стану органи військового управління здійснюють повноваження місцевих органів державної влади та частини органів місцевого самоврядування, визначені згідно з чинним законодавством. Тому, дуже важливою є роль місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування в забезпеченні якісного функціонування суспільства.

1. Bohiv Ya. S. (2014). Mistseve samovriaduvannia yak odna iz form realizatsii pryntsypu narodnoho suverenitetu [Local self-government as a form of realization of the principle of people's sovereignty]. Chasopys Natsionalnoho universytetu «Ostrozka akademiia». Seriia : Pravo. Vyp. 2. Р. 65-70. [in Ukrainian].
  2. Frolov O. O. (2015). Sutnist pryntsypiv mistsevoho samovriaduvannia [The essence of the principles of local self-government]. Pravo ta innovatsii. Vyp. 4 (15). Р. 164-168. [in Ukrainian].
  3. Pro mistseve samovriaduvannia (1997, May, 21) № 280/97-VR [About local self-government ]. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/97-вр#Text.
  4. Kravchenko V. V., Borodin Ye. I., Kvitka S. A. (2018). Mistseve samovriaduvannia v systemi publichnoho upravlinnia: navch. posibnyk v skhemakh [Local self-government in the system of public administration: A Textbook]. Dnipro: HRANI, 148 р. [in Ukrainian].
  5. Bohiv Ya. S. (2015). Poniattia ta pryntsypy mistsevoho samovriaduvannia [Concept and principles of local self-government]. Visnyk Natsionalnoho universytetu «Lvivska politekhnika». Seriia : Yurydychni nauky. Vyp. 827.РS. 45-52. [in Ukrainian].