У статті аналізується роль і місце в історії філософсько-правової думки виданого твору «Філософії права» німецького мислителя Г.В. Ф. Гегеля. Написаний 200 років тому, він вважається одним з найбільш глибоких і актуальних в якому Гегель творчо спираючись на розроблений ним діалектико-філософський метод і методологію аналізує складні процеси в соціально-політичному, правовому, економічному, морально-психологічному і релігійному житті громадянського суспільства і держави.
«Філософія права» Гегеля – це складна комплексна надзвичайно насичена багаточисельними ідеями і фактами праця, яка охоплює складну діалектику, розвитку і функціонування суспільства і держави. Центральне місце в ній німецький філософ відводить політичній системі та особливо державі, а також громадянському суспільству, діалектиці взаємовідносин всіх соціальних структур в політико-правовій системі суспільства, ролі і її місці держави в захисті прав і свободи громадян. Через весь твір прослідковується думка про те, що сутність і цінність права повинні бути тісно пов’язаними зі свободою.
Суттєве місце в роботі відіграє проблема взаємозв’язку і взаємовідносин держави і особистості, ролі сім’ї і релігії в формуванні правової свідомості і відповідальності всіх членів громадського суспільства, їх готовності добросовісно виконувати свої обов’язки і приписи права, зі зброєю в руках захищати безпеку належність і суверенітет своєї держави.
Філософ зробив висновок, що прогресивний розвиток держави, прав і свобод громадян можливий тільки на базі суворого дотримання законності, справедливості та морально-християнських настанов.
І у наш час ці та інші ідеї сформульовані німецьким мислителем є надзвичайно актуальні для України яка у важких соціально-економічних, політичних, морально-психологічних станах змушена вести боротьбу за свою належність і суверенітет.
«Філософія права» - це твір, який ввійшов в золоту скарбницю світової філософсько-правової думки.
1. Nersesjanc V.S. «Filosofija prava»: istorija i sovremennost'. [«Philosophy of Law»: history and modernity]. Moskva, 1990. Pp. 3-43.
2. Gegel' G.V.F. «Filosofija prava». [«Philosophy of Law»: history and modernity]. Moskva, 1990. 524 p.
3. Gegel' G.V.F. Jenciklopedija filosofskih nauk. Filosofija duha. [Encyclopedia of Philosophical Sciences. Philosophy of spirit]. Moskva, 1977. V. 3. 471 p.
4. Nersesjanc V.S. «Filosofija prava»: dialektika ob'ektivnogo duha [«Philosophy of Law»: the dialectic of the objective spirit]. Filosofija Gegelja: problemy dialektiki. Moskva, 1987. Pp. 287-295.
5. Gul'ga A.V. Filosofija religii Gegelja. [Hegel's philosophy of religion]. Moskva, 1975. V.1. Pp. 5-31.
6. Dil`tej V. Istoriya molodogo Gegelya. [The story of the young Hegel] Kyiv, 2008. 278 p.
7. Gegel' G.V.F. Pozitivnost' hristianskoj religii. [The positiveness of the Christian religion] Roboty raznyh let: v 2 t. Moskva, 1972. V .1. 668 p.
8. Gegel' G.V.F. Lekcii po istorii filosofii. Sochinenija. [Lectures on the history of philosophy. Compositions]. Moskva. Book 1. 1932. V. IX. 313 p.