H. O. Meshcheriakov

Lviv Politecnic National University
12, S.Bandery str., Lviv

У 1968 році на геодезичному факультеті Львівського політехнічного інституту була створена кафедра теорії математичної обробки геодезичних вимірів (ТМОГВ).  Першим її завідувачем став д.т.н., професор Г.О. Мещеряков (1969-1991р.р.). Тоді до складу кафедри увійшли доценти Д.П. Верхоломов, П.Т. Бугай, Л.С. Хижак, старші викладачі К.К. Печарський, М.Д. Йосипчук та асистенти І.М. Шоп'як і О.О. Веселовська.

Коло наукових інтересів  Г.О. Мещерякова охоплювало космічну та динамічну геодезію, геофізику, астрономію, математичну картографію, прикладну математику. Серед визначних наукових досягнень Г.О. Мещерякова — монографія «Теоретичні основи математичної картографії» (1968).  Це єдина з праць українських вчених, яка в 1972 р. була включена до американського списку вибраної світової літератури з математичної картографії.

Та головною заслугою професора Мещерякова було  створення у Львові відомої у світі наукової школи з дослідження гравітаційного поля Землі та планет, досягнення якої широко використовуються в космічній геодезії та геофізиці. Серед відомих учнів Мещерякова – проф. П.М. Зазуляк, проф. О.М. Марченко, проф. А.Л. Церклевич, доц.  Ю.П. Дейнека.

У 1987 році Г.О. Мещеряков і  А.Л. Церклевич видали монографію «Гравітаційне поле і фігура Марса», а в 1994 р. вийшла монографія  Г.О. Мещерякова, В.Є. Зінгера, П.М. Зазуляка, М.Ф. Агеєва «Фігури і гравітаційні поля супутників Марса».

Articles published in Academic Journals of Lviv Polytechnic Publishing House